Harmonogram pracy

Zmodyfikowano dnia śr, 1 Lip, 2020 o 10:41 RANO

Harmonogram pracy to narzędzie do zarządzania grafikiem personelu w Twojej przychodni.
To miejsce, które pomoże Ci kontrolować codzienną pracę, optymalizować wykorzystanie gabinetów oraz wspierać przy zatrudnianiu nowych lekarzy.
Opisaliśmy poniżej w kilku krokach, jak zacząć korzystać z Harmonogramu pracy.


1. Otwórz grafik pracy

Wejdź w zakładkę „Harmonogram pracy”, a następnie „Grafik lekarzy”. Zobaczysz widok harmonogramu pracy z podziałem na gabinety. Możesz wybierać zakres dat i rodzaje widoku (dzienny: pionowy lub poziomy, albo miesięczny). W tym miejscu możesz ustalać harmonogram pracy dla każdego lekarza i edytować go. Dla ułatwienia pracy możesz filtrować grafik przez specjalizację oraz personel.
Harmonogram pracy danego lekarza ustalisz za pomocą kliknięcia w obrębie wybranego gabinetu i zaznaczenia myszką obszaru godzinowego od – do. Zaznaczysz w ten sposób zakres godzin pracy lekarza w wybranym dniu, dla danego gabinetu.2. Doprecyzuj dane grafiku

Po zaznaczeniu obszaru lub po kliknięciu na dowolne pole, na ekranie pojawi się okno „Dodawanie terminu”. W tym oknie wybierz lekarza, określ czas jego pracy oraz czas jednej wizyty w minutach. Określ również, czy wizyty będą prywatne, czy w ramach NFZ (w tym przypadku w przypadku niektórych jednostek pojawi się również możliwość wyboru odpowiedniej komórki organizacyjnej spośród komórek, do których przypisany jest lekarz w sekcji Ustawienia NFZ / Komórki organizacyjne), klikając na odpowiedni przycisk. Dodając poszczególne wizyty do Terminarza w obrębie dnia pracy lekarza będzie można jeszcze określić rodzaj wizyty indywidualnie.
Zaznacz pole „Rejestracja on-line”, jeśli chcesz, aby ten rodzaj rejestracji był dostępny dla tego lekarza.
Zaznacz opcję „Powtarzaj”, jeśli chcesz powtórzyć grafik. Z rozwijanej listy w polu „Powtarzaj” wybierz, jak często chcesz powtarzać grafik. Jeśli chcesz oznaczyć koniec powtórzenia po określonej liczbie powtórzeń, wybierz tę liczbę w polu „Wystąpienia”. Jeśli chcesz powtarzać grafik pracy lekarza do określonej daty, możesz ustawić datę końcową w polu „Do dnia”. Na koniec wybierz zielony przycisk „Zapisz zmiany”, aby zatwierdzić grafik lekarza.
Możesz teraz dodać grafik dla kolejnych lekarzy. Aby to zrobić, powtórz opisane w tym punkcie kroki.3. Zarządzaj grafikiem

Aby wprowadzać zmiany w grafiku, kliknij na obszar grafiku danego lekarza lub wybierz w lewym górnym rogu panelu przycisk „Edycja harmonogramu”. Na ekranie pojawi się wówczas okno zarządzania grafikiem. W polu „Wybierz elementy do edycji/usunięcia” zacznij wpisywać nazwisko lekarza, którego grafik chcesz zmienić i wybierz lekarza z listy.
Po wprowadzeniu daty początkowej dla tego grafiku, poniżej zobaczysz cały grafik danego lekarza począwszy od tej daty. Jeśli wprowadzisz datę końcową – zobaczysz grafik lekarza w zaznaczonym zakresie czasu.
Aby uwidocznić tylko wybrane dni tygodnia, zaznacz dzień tygodnia, a następnie po kliknięciu na przycisk „Opcje”, wybierz opcję „Zaznacz wybrane dni tygodnia”. Po wybraniu przycisku „Opcje” możesz również zaznaczyć lub odznaczyć cały grafik, albo zaznaczyć aktualną stronę grafików, którą widzisz na liście.

Po zaznaczeniu wszystkich dni z grafikami do zmiany, wybierz w szarych polach powyżej, jakie zmiany chcesz wprowadzić. Jeśli chcesz dla zaznaczonych wcześniej dni zmienić godziny pracy lekarza wybierz opcję „Zmiana godziny” i wprowadź nowe godziny pracy.
Jeśli chcesz zmienić gabinet, w którym lekarz będzie przyjmował, zaznacz pole „Zmiana gabinetu”, a następnie wybierz nowy gabinet. Możesz również zmienić typ wizyty i wybrać jedną z opcji: prywatnie lub NFZ. W tym miejscu możesz również zmienić widoczność grafiku w rejestracji online – zrobisz to zaznaczając pole „Zmiana widoczności”, a następnie zaznaczając lub odznaczając pole „Rejestracja online”.
Pamiętaj o zapisaniu wprowadzonych zmian. Zrobisz to, wybierając na samym dole zielony przycisk „Zapisz zmiany”.4. Zarządzaj urlopami

Zarządzać urlopami lekarzy pracujących w Twojej przychodni możesz wybierając z menu głównego po lewej stronie zakładkę „Harmonogram pracy”, a następnie „Urlopy”. Aby dodać nowy urlop, wybierz przycisk „Dodaj” w lewym górnym rogu panelu. Na ekranie pojawi się okno o nazwie „Nowy urlop” – uzupełnij w tym oknie dane o lekarzu i terminie urlopu (określ start i koniec). Możesz dodać również dodatkowe informacje w polu „Opis urlopu”. „Zapisz” wprowadzone zmiany.


5. Zarządzaj dniami wolnymi

W zakładce „Harmonogram pracy” możesz również określić dni wolne od pracy w Twojej placówce. Aby dodać nowy dzień wolny w lewym górnym rogu widoku „Dni wolne” wybierz przycisk „Dodaj”, następnie wprowadź dzień wolny i „Zapisz”.


Harmonogram pracy w Twojej przychodni jest już ustalony. Znacząco ułatwi on rejestrację pacjentów zarówno na poziomie recepcji, jak i rejestracji online. Zapoznaj się z pozostałymi poradnikami, aby móc w pełni korzystać z możliwości, jakie daje Ci system.