Telekonsultacje - przeprowadzanie wizyty pacjenta

Zmodyfikowano dnia Mon, 18 May 2020 o 02:22 PM

Z tego poradnika dowiesz się jak przeprowadzić wizytę pacjenta w formie telekonsultacji. Przed umówieniem pierwszej wizyty upewnij się, czy system jest już odpowiednio skonfigurowany - instrukcję znajdziesz w Poradniku Konfiguracji dostępnym w Bazie wiedzy systemu.


1. Po zalogowaniu się do systemu, listę zaplanowanych wizyt oraz ich typ odnajdziesz jest w Panelu głównym.


2. Sposób przeprowadzenia wizyty w formie telekonsultacji jest różny dla poszczególnych kanałów komunikacji z pacjentem. Jeśli wizyta ma być przeprowadzona w formie konsultacji telefonicznej po prostu oczekuj telefonu z centrali, która po uzyskaniu Twojej zgody dokona połączenia z pacjentem. Otwórz wtedy okno wizyty na przykład klikając w odpowiednie pole w sekcji kalendarza, znajdującej się po prawej stronie Panelu głównego oraz rozpocznij uzupełnianie karty wizyty. Z tego miejsca możesz również wystawiać recepty oraz skierowania.


3. Jeśli wizyta ma zostać przeprowadzona w formie czatu lub połączenia wideo, koniecznie zaloguj się do systemu przed jej rozpoczęciem. Otrzymasz wówczas powiadomienie, że pacjent czeka i można rozpocząć telekonsultację. Rozmowa wideo lub czat w centralnej części ekranu możliwe są po kliknięciu przycisku Telekonsultacja w oknie prowadzonej wizyty


4. W oknie Telekonsultacji w przypadku konsultacji w centralnej części znajduje się widok z kamery pacjenta, w przypadku konsultacji chat duże okno przeznaczone do prowadzenia konwersacji. Jeśli wybrałeś konsultację telefoniczną, na górze strony wyświetla się numer centrali wraz z kodem PIN służącym do kontaktu z pacjentem (jeśli jest on konieczny, na przykład pacjent nie zadzwonił o umówionej porze). Zalecenia uzupełnione w karcie wizyty mogą być w dowolnym momencie wysłane pacjentowi poprzez chat.


5. W celu uzupełnienia Karty wizyty, wystawienia recepty czy skierowania kliknij w odpowiedni przycisk w sekcji Aktualna wizyta znajdującej się po lewej stronie okna prowadzonej wizyty. Podczas wykonywania tych czynności czat lub połączenie wideo przenoszone są do osobnego zmniejszonego okna widocznego z prawej strony ekranu.


5. Po uzupełnieniu koniecznej dokumentacji oraz wystawieniu odpowiednich recept czy skierowań kliknij przycisk Zakończ wizytę.


Czy ten artykuł był pomocny?

To wspaniale!

Dziękujemy za opinię

Przepraszamy, że nie udało nam się pomóc!

Dziękujemy za opinię

Daj nam znać, jak możemy ulepszyć ten artykuł!

Wybierz co najmniej jeden powód

Wysłano opinię

Doceniamy Twój wysiłek i postaramy się naprawić artykuł