Jak utworzyć szablon sms płatności PayU? - wysyłka sms z linkiem do płatności PayU

Zmodyfikowano dnia Fri, 23 Jun 2023 o 12:03 PM

Należy ustawić najpierw szablon wiadomości o rezerwacji wizyty (typ szablonu standardowy, jak na poniższym obrazku). Należy wejść w Zarządzanie -> Szablony wiadomości -> Dodaj szablon SMS (szablon #1)


 

Następnie należy utworzyć osobny szablon wiadomości, dla których jest wysyłany link do płatności PayU (typ szablonu Integracja - PayU). Należy wejść w Zarządzanie -> Szablony wiadomości -> Dodaj szablon SMS (szablon #2)

Następnie w Powiadomieniach SMS trzeba ustawić szablon o rezerwacji wizyty, nie rezerwacja wizyty (integracja - PayU).

 

W polu Powiadomienia o umówieniu wizyty ustawiany jest szablon o rezerwacji wizyty (szablon #1). Szablon integracja - Payu jest osobnym szablonem (szablon #2), którego nie ustawia się w Powiadomieniach SMS w polu Powiadomienia o umówieniu wizyty.


Jak realizowana jest płatność PayU w Aurero?


Należy rozliczyc wizyte z płatnością online. Dla tak jak wyżej ustawionego szablonu sms dla PayU wysyłany jest automatycznie  po stworzeniu rozliczenia, sms z linkiem do płatności online, po stworzeniue rozliczenia z płatnościa PayU w Aurero. 

Należy wykonać kolejno kroki:

1. utworzenie wizyty w Terminarz - Płatność z płatnością online 

2. rozliczenie płatności PayU (np z blikiem)

3. wizyta utworzona z płatnością online, po realizacji płatności przez PayU jest w statusie opłacona

W razie jeśli status płatności po zgłoszeniu opłacenia płatności online przez pacjenta nie został zaktualizowany, proszę pozyskać od pacjenta potwierdzenia realizacji płatności po stronie PayU.


Uwaga: 

Z uwagi na ograniczenia technologiczne systemu IOS, link do płatności  (po kliknięciu w link w przesłanej wiadomości) jest poprawnie otwierany na urządzeniach Desktop i urządzeniach z systemem Android. Link nie ładuje się prawidłowo po klinięciu w urządzeniach z systemem operacyjnym IOS. Prosimy o udostępnienie tej informacji pacjentom chcącym skorzystać z płatności online w Państwa placówce.


Czy ten artykuł był pomocny?

To wspaniale!

Dziękujemy za opinię

Przepraszamy, że nie udało nam się pomóc!

Dziękujemy za opinię

Daj nam znać, jak możemy ulepszyć ten artykuł!

Wybierz co najmniej jeden powód

Wysłano opinię

Doceniamy Twój wysiłek i postaramy się naprawić artykuł