Ustawianie cennika usług

Zmodyfikowano dnia Tue, 04 Jun 2024 o 03:20 PM

Jednym z kluczowych kroków we wdrażaniu systemu medycznego w placówce medycznej jest konfiguracja własnego cennika usług. Wyraźnie i precyzyjnie zdefiniowany cennik to podstawa skutecznej i efektywnej komunikacji z pacjentami oraz sprawnego zarządzania finansami. Dzięki cennikowi Aurero, proces tworzenia faktur, wystawiania rachunków czy oszacowywania kosztów stanie się znacznie prostszy i szybszy.


Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Jak ustawić cennik swojej placówki,
  • Czym są kombinacje cenowe oraz jak je ustawić,
  • Poznasz przykłady użycia kombinacji cenowej oraz dowiesz się jak ustawienia cennika mogą wpłynąć na cały proces rozliczeniowy w placówce,


USTAWIANIE CENNIKA 

Aby wejść do dedykowanego panelu ustawień cennika należy kliknąć ,,Zarządzanie" a następnie ,,Cennik".Po przejściu karty pojawi się lista usług w Twojej placówce (należy pamiętać, że przy pierwszym uruchomieniu systemu lista będzie pusta). Aby dodać nową pozycje do cennika należy kliknąć niebieski przycisk ,,Dodaj cennik" znajdujący się w lewym górnym rogu.Po kliknięciu przycisku nastąpi przekierowanie do konfiguracji cennika usług. W ramach niego należy uzupełnić pola tekstowe takie jak nazwa usługi, cena czy stawka VAT. W ramach cennika warto przybliżyć również pojęcia związane z rozliczeniami:


Pole
Definicja
Cena stałaOznacza, że pacjent zawsze będzie płacił kwotę wskazaną w rubryce ,,cena dla pacjenta".
Zakres cenPozwala na określenie ceny maksymalnej oraz minimalnej dla danej usługi w rubryce ,,cena minimalna i maksymalna".
Podział kwotowyPomaga podzielić kwotę, którą płaci pacjent na część dla personelu (np.lekarza) oraz dla placówki.
Podział procentowyPomaga podzielić kwotę, którą płaci pacjent na część procentową dla personelu (np.lekarza) oraz dla placówki.
Stawka VATPozwala wybrać stawkę VAT według której powinna być rozliczana wizyta.
Podstawa zwolnienia z VATW przypadku wybrania w stawce VAT ,,zw" (zwolnienie) należy wybrać z listy podstawę zwolnienia.
Czas usługiPozwala określić czas, jaki lekarz będzie poświęcał pacjentowi w ramach danej usługi.
Udostępnij w rejestracji online dla całego personeluOpcję zaznaczamy wtedy, gdy cały personel medyczny placówki wykonuje niniejszą usługę i ma być to udostępnione w rejestracji online (np. w centrum ginekologicznym, którego personelem są wyłącznie ginekolodzy wykonujący konsultacje ginekologiczną).
Usługa refundowana na NFZPole pozwala na zaznaczenie, że dana usługa jest refundowana przez NFZ. Dzięki temu w łatwy sposób możemy wydzielić usługi refundowane.
Ukryj cenę w Portalu Pacjenta (PP)Pozwala na ukrycie widoczności ceny usługi w dedykowanym Portalu Pacjenta (PP).


Warto pamiętać, że w ramach systemu Aurero można analogicznie ustawić cennik zarówno dla badań laboratoryjnych jak i produktów. Aby wejść do interesującej nas części cennika należy wybrać kategorię z górnej belki.KOMBINACJE CENOWE

Kombinacje cenowe określają warunki dla danej usługi takie jak:

  • Typ kombinacji cenowej dla np. partnera, telekonsultacji, personelu i inne.
  • W zależności od wybranego typu kombinacji cenowej pojawi się lista rozwijana określająca konkretnego partnera, osobę lub inny warunek.
  • Typ ceny warunkujący cenę stałą lub zakres cen.
  • W zależności od wybranego typu ceny wpisujemy cenę minimalną, maksymalną lub stałą.

Aby wejść w konfiguracje cenowe należy w widoku usług wybrać ikonę tabeli (Kombinacje cenowe) znajdującą się po prawej stronie.Poniżej znajduje się przykładowo uzupełniona kombinacja cenowa dla usługi o nazwie ,,Konsultacja ginekologiczna".PRZYKŁAD WYKORZYSTANIA KOMBINACJI CENOWEJ

Placówka Aurero świadczy usługę o nazwie ,,Konsultacja ginekologiczna". Usługę te świadczy paru lekarzy m.in. Lekarz Testowy. Po skonfigurowaniu w cenniku usługi ,,Konsultacja ginekologiczna" chcemy dodać kombinację cenową dla wspomnianego lekarza. Poniżej znajdują się informacje o ustawieniach usługi. Przechodząc do kombinacji cenowej musimy wybrać typ kombinacji. Będzie nim Personel, ponieważ do tej grupy zalicza się Lekarz Testowy. Następnie wybieramy tego konkretnego lekarza w naszej placówce (Lekarz Testowy) i przypisujemy cenę, którą ma zapłacić pacjent za usługę (cena dla pacjenta wynosi 220 zł). W kolejnym kroku dzielimy kwotę, którą zapłaci pacjent między Personel a placówkę. W niniejszym przykładzie personel otrzyma 60% z 220 zł a placówka 40% (również z kwoty 220 zł). Sprawi to, że: jeśli pacjent będzie chciał umówić się na konsultację ginekologiczną do ,,Lekarz Testowy" system automatycznie wskażę cenę usługi dla tego lekarza (220 zł) zgodnie z ustawioną przez nas kombinacją cenową. Co ważne z perspektywy Managera, system Aurero przeliczy jaką kwotę za przeprowadzoną konsultację powinien otrzymać Lekarz Testowy w momencie rozliczania danego miesiąca.Przy większej ilości usług mamy możliwość zaimportowania cennika usług. Należy przygotować do importu CENNIK USŁUG zgodnie z poniższym plikiem (są podane przykłady jak poprawnie uzupełnić arkusz) - link do pliku wzorcowego cennika usług: 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lmcJptLAkNKsVPhc2TROnTAKxkwKqGPi/edit?usp=sharing&ouid=105121694298128119581&rtpof=true&sd=true

Wypełniony arkusz należy odesłać na adres kontakt@aurero.com 


Udostępniamy instrukcję dotycząca CENNIKA BADAŃ LABORATORYJNYCH   https://support.aurero.com/a/solutions/articles/60000763629?lang=pl