Jak działa eWUŚ ?

Zmodyfikowano dnia Tue, 18 Jun 2024 o 01:07 PM

W poniższej instrukcji opisujemy sposób działania i konfigurację eWUŚ, jaką powinien wykonać manager ośrodka w Aurero (między innymi co powinien zrobić lekarz w Aurero ze swojego poziomu, co powinien zrobić manager placówki w Aurero)


Aby lekarz bez problemu prawidłowo wystawił receptę na lek z refundacją, musi mieć skonfigurowane konto Lekarza na podstawie wygenerowanych lub otrzymanych danych. Są to następujące dane:
1. numer PWZ,
2. certyfikat ZUS (tzw. ePodpis)
3. informacja o tym, że pacjent jest uprawniony do otrzymania refundacji - ma status Ubezpieczony w bazie eWUŚ.

W sytuacji, gdy pacjent bez ubezpieczenia otrzyma od lekarza i wykupi receptę z refundacją, Lekarz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej przez NFZ. Aby zabezpieczyć się przed sytuacją wydania pacjentowi bez ubezpieczenia zdrowotnego leku z refundacją, należy weryfikować status jego ubezpieczenia.
Wobec weryfikacji mamy do czynienia z dwoma sytuacjami:
1. Pacjent widnieje jako ubezpieczony - lekarz może wypisywać receptę z refundacją.
2. Pacjent widnieje jako nieubezpieczony - odbieramy i archiwizujemy podpisane przez pacjenta oświadczenie iż podlega ubezpieczeniu (wtedy lekarz może wypisać receptę z refundacją) lub nie wydajemy leku z refundacją, jeśli pacjent takiego oświadczenia nie podpisze.

Aby status ubezpieczenia był widoczny w systemie Aurero należy to skonfigurować zgodnie z przesyłaną instrukcją (przyp. link: https://support.aurero.com/support/solutions/articles/60000702430-a2-organizacja-nfz-ewu%C5%9B).

Uprawnienia eWUŚ mogą zostać dodane z poziomu Managera placówki lub z poziomu Lekarza.

Przypadek 1 - z poziomu Managera
Jako Manager ustawiamy właściwe dane w Zarządzanie -> Ustawienia eWUŚ. W tym miejscu systemu powinniśmy:
1. Włączyć integrację z systemem eWUŚ.
2. Włączyć korzystanie z ogólnego konta eWUŚ dla ośrodka, co sprawi, że wszyscy użytkownicy placówki będą widzieli status ubezpieczenia Pacjentów.
3. Wybrać właściwy oddział NFZ z rozwijanej listy.
4. Wybrać Typ konta - dla Lekarza lub dla Świadczeniodawcy - ustawiamy równolegle do tego jakie konto dodajemy i o jakie konto wnioskowaliśmy.
5. Wpisać własny Kod świadczeniodawcy.
6. Wpisać Login.
7. Wpisać Hasło.
8. Uwaga: Przy zapisie ustawień EWUŚ dla ośrodka w zakładce https://app.aurero.com/management/nfz-settings/ewus/ewus-settings  prosimy koniecznie włączyć suwak dla opcji Korzystaj z ogólnego konta EWUŚ dla ośrodka


Przypadek 2 - z poziomu Lekarza

Jeśli chcieliby Państwo skonfigurować widoczność statusu ubezpieczenia Pacjentów wyłącznie dla jednego Lekarza, Lekarz powinien (oprócz uzupełnienia zakładki "Edycja danych zawodowych" w zakresie numeru PWZ i certyfikatu ZUS) wejść w ustawienia swojego konta i przejść do zakładki "Ustawienia eWUŚ", a tam uzupełnić dane zgodnie z wygenerowanym dla Lekarza dostępem do eWUŚ.


Aurero jest oprogramowaniem dla placówek medycznych i umożliwia ośrodkom prowadzenie działalności w sposób wynikający z możliwości jej personelu. Nie jesteśmy firmą oferującą certyfikowane doradztwo w zakresie NFZu. Wszelkie istotne informacje o tym jak otrzymać dostęp do konta eWUŚ znajdują się na oficjalnej stronie NFZ https://www.nfz.gov.pl/dla-swiadczeniodawcy/ewus/instrukcja/. Instrukcje niezbędne do konfiguracji istniejącego już konta po stronie Aurero znajdują się w naszej bazie wiedzy oraz w tej instrukcji.


Jeśli zauważą Państwo, że nie sprawdzają się statusy ubezpieczonych pacjentów na ośrodku, należy wejść w zakładkę https://app.aurero.com/management/nfz-settings/ewus/ewus-settings?globalFilter= i prosimy koniecznie włączyć suwak dla opcji Korzystaj z ogólnego konta EWUŚ dla ośrodka, wypełnić hasło i kliknąć Zapisz.